Hydrożel to w ostatnim czasie jeden z najpopularniejszych dodatków do gleby. W dzisiejszym poście postaramy się rozwiać wasze wszelkie wątpliwości dotyczące tego czy warto go stosować. Czy jest ekologiczny? Bezpieczny dla roślin? Z czego się składa? Czy się opłaca? Co możemy zyskać dzięki stosowaniu hydrożelu? Czy dodanie hydrożelu sprawi, że nasze rośliny będą piękniejsze?
Sprawdźmy to!
Hydrożel nazywany również agrożelem to małe kuleczki składające się z polimerów akrylowych, których główną zdolnością jest pochłanianie dużej ilości wody (większej od jego objętości). Dzięki czemu, gdy dodamy hydrożel do gleby pochłonie on nadmiar wody w donicy np. w czasie opadów, lub przelania. Następnie w czasie suszy granulki kurczą się i oddają wodę roślinie. Cykl pobierania i oddawania wody przez granulki hydrożelu powtarzany jest wielokrotnie, dzięki czemu zmniejszamy częstotliwość podlewania naszych roślin, a przypadku wysokich upałów rośliny nie ulegają przesuszeniu.
Do zalet stosowania hydrożelu możemy zaliczyć również zmniejszenie ilości wykorzystywanej wody, ponieważ hydrożel zatrzymuje wodę z opadów, a następnie pozwala ją wykorzystać roślinie, co przekłada się na oszczędność. Dodatkowo zaobserwowano również, że obecność hydrożelu w ziemi, a w zasadzie jego zwiększanie i zmniejszanie objętości poprawia strukturę gruzełkowatą ziemi, która jest niezwykle ważna dla wzrostu i rozwoju systemu korzeniowego. Dzięki czemu nasze rośliny rosną szybciej i efektywniej.
Jak stosować hydrożel?
Hydrożel dostępny jest zwykle w formie granulatu, który należy dosypać do ziemi (zwracamy uwagę na ilość zalecaną przez producenta). Umieszczamy go na wysokości 20 cm od powierzchni, jest to niezwykle ważne, gdyż na tej wysokości rozwija się system korzeniowy roślin, wówczas hydrożel będzie mógł pochłonąć nadmiar wody i w razie potrzeby oddać go do systemu korzeniowego. Dodatkowo w tym miejscu poprawia strukturę gleby sprzyjając tym samym rozwojowi systemu korzeniowego.
Nie należy stosować hydrożelu na powierzchni donicy, nie przyniesie to żadnych efektów, a jedynie stworzy galaretowatą papkę na powierzchni.
Naszym zdaniem hydrożel to świetne rozwiązanie dla osób, które nie mają możliwości podlewania roślin systematycznie, lub też często wyjeżdżają na dłużej, dzięki czemu po powrocie zastaną rośliny w świetnej formie. Ponadto hydrożel świetnie sprawdzi się w ekstremalnie nasłonecznionych stanowiskach, pozwoli to na uniknięcie przesuszania naszych rośli, dzięki czemu będą lepiej i szybciej rosły.
Comments